שישי, 13 ינואר 2012 00:00

סדרת סרטוני ווידאו להעברת מסרים בספרייה"ספרייה בדקה"

בעידן ה"יוטיוב" מה יותר נכון מאשר להעביר גם את המסרים של הספריה באמצעות סרטוני ווידאו קצרים ומשעשעים המעבירים את המסר בצורה חדה וקולעת. זה מה שהוביל אותנו להקים את צוות הווידאו בספריה: אנשי תוכן, רעיונאים, תסריטאים, אנשים טכניים, עורך, במאי ומפיק וגם שחקנים שהם הספרנים עצמם.
קבוצת היעד הראשונה אליה כיוונו היא קהל הסטודנטים. מתוך ההבנה שהמסרים אליהם חייבים להיות ממוקדים ומתומצתים, התחלנו בהפקת הסרטון הראשון בסדרה: "ספרייה בדקה", שבעזרתו נחשוף בפני קהל המשתמשים את השירותים והמערכות החדשות  במסגרת של דקה אחת בלבד.
בסרטון הראשון אנו מציגים את יכולותיה של מערכת "חיפושאחד". המערכת מאפשרת לחפש פריטים שונים כמו: ספרים, מאמרים בעברית ובאנגלית, תמונות, סרטי ווידאו, מפות ועוד לפי פרמטרים שונים. בקיצור, "חיפוש פשוט באוסף גדול".

כיוון שאיננו מומחים בתחום ומדיה זו חדשה לנו, נדרשנו לתת מענה לבעיות לא מעטות שעלו וצצו במהלך הפקת הסרטון. אחת מההתלבטויות שעמם נאלצנו להתמודד, הייתה בחירת הדמות שתוביל את הסדרה "ספרייה בדקה". היה לנו ברור שמצד אחד זו צריכה להיות דמות אותנטית של ספרן/ית ולא שחקן מקצועי, ומצד שני שתהייה בעלת כישורי משחק ויכולת עמידה מול אור הזרקורים באופן טבעי.
הצילום באולפן המאולתר במשכן האומנויות היה משעשע במיוחד ואילץ אותנו להתמודד עם בעיות של חוסר ניסיון, כמו בחירת סוג התאורה, בחירת צבע הלבוש, בעיות בצילום תנועה ויציאה מתוך הפריים, דברים שהתבררו רק בשלב העריכה, והחזרות הרבות של צילום אותם קטעים חזור ושוב יכולים לשמש אותנו לתוכנית פיספוסים משעשעת.
התסריט נכתב למעשה על סמך בחירת מילת החיפוש פריס בסמך או בזין, ומכאן גם נגזרה הדמות הקומית של המלצר הצרפתי שמגיש את הבאגט. חברי הצוות העלו רעיונות יצירתיים שאת חלקם נאלצנו לגנוז אם מפאת קשיים טכניים ביישום, ואם מפאת הזמן הקצר שהקצנו לסרטון - דקת שידור אחת בלבד.
ההחלטה על דקת שידור היא זו שהכריעה גם בשאלה, האם הסרטון יהיה סרטון הדרכה מעמיק, או רק חשיפת המערכת והצעת השירות בפני קהל המשתמשים. ועוד לא דיברנו על הבעיות הטכניות בשלב העריכה ועניין השגת זכויות היוצרים על תמונות, מוזיקה וקטעי ווידאו לשילוב בסרטון.

עם סיום העריכה, הצגנו את הסרטון בפני קבוצת מיקוד של סטודנטים ועד מהרה הבנו עפ"י התגובות שהמסר לא עבר בצורה ברורה. וכך נאלצנו לערוך מקצה שינויים ושיפורים בטקסטים, בעריכה ובצילום חוזר של הסרטון עד להחלטה לצאת לאור.
מבחינתנו, הסרטון הראשון מהווה כפיילוט, ואין לנו ספק שעם הזמן נצבור ניסיון ונלך ונשתפר וסרטוני הווידאו ישמשו אותנו כאמצעי נוסף ויעיל לשיפור השירותים שאנו מציעים.
ולסיום, נשמח לשיתוף פעולה עמכם בקבלת הערות לשיפור השירות ורעיונות לסרטוני ווידאו נוספים.
* זו ההזדמנות להודות לשי שפילר מהיחידה להוראה מתוקשבת (היילרן), שהעמיד לרשותנו את ציוד הצילום המשוכלל שברשותו, ולצוות משכן האומנויות שאפשר לנו לצלם באולפן הצילום.

- הכנת הסקירה: ג'ני כרמל

חברי הצוות : איריס אגרא, בועז דותן, ג'ני כרמל, מיכאל פריבורוטסקי, מרינה קאלאך, נירה שי, נעמה חזן, נעמי גרידינגר, נעמי תירוש, סרג' כהן, עינת ריץ-נגלי, קרן אלישע, רון אלתר, ריקי גרינברג.